Arpacık nedir? | Arpacık nasıl tedavi edilir?

Arpacık nedir? | Arpacık nasıl tedavi edilir?
Göz kapağında şişlik, yanma ve kaşınma hissiyle ortaya çıkan 'arpacık' nedir? Hangi durumlarda sıklıkla görülür? 'Arpacık' nasıl tedavi edilir? Arpacık rahatsızlığına dair merak edilenleri derledik...

Arpacık neden olur?
Göz kapaklarında bulunan yağ bezleri, kirpik diplerine açılan kanal ağızlarıyla bağlantılıdır. Bu kanal ağızlarından birinin bakterilere maruz kalması ve tıkanması sonucunda göz kapağında küçük bir enfeksiyon gelişebilir. Bu duruma halk arasında "arpacık" denir.

Arpacık, genellikle göz kapaklarının uç noktalarındaki yağ bezlerinin bakteriyel enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkar. Bununla birlikte, arpacık genellikle ağrılı ve şişmiş bir şekilde de kendini gösterir. Vücut direncinin düştüğü, yorgunluk ve halsizlik gibi dönemlerde, bağışıklık sistemi zayıfladığı için arpacık oluşma riski artabilir.

ARPACIK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Enfeksiyon genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşebilir. Sıcak pansuman ile yağ bezlerinin uçlarının açılması amaçlanır. Yağ bezleri açılınca içinde bulunan kistik yapı dışarı çıkar ve bu durum tedavi sürecini hızlandırır. Sonrasında göze antibiyotikli damla ve merhemler uygulanabilir.

Arpacık patlayıp iyileşene kadar kontakt lens ve göz makyajı yapmaktan kaçınılmalıdır.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×