K

ANNELER GÜNÜNÜN TARİHÇESİ...

ANNELER GÜNÜNÜN TARİHÇESİ...
Anneler Günü bu sene 13 Mayıs Pazar gününe denk geliyor. Bugünde, güzel sözler, hediyeler ve bir çiçekle annenizin gönlünü alabilirsiniz. Peki Anneler Gününün tarihçesini hiç merak ettiniz mi? Anneler, dinimizce de çok kıymetli varlıklarımızdır. Cennet onların ayakları altına serilmiştir. Anneler Gününde ve hergün unutulmaması gereken başta kendi annelerimiz ve özellikle de şehit anneleri vardır. Anneler Günü'nü yılın belli bir gününe sığdırmaksa doğru değil. Ancak evrensel olarak belirlenen bir günü sebep bilerek o günü annelerimiz için "özel" kılmak da önemlidir.

ANNELER GÜNÜ TARİHÇESİ

Anneler Günü kutlamalarının kökeni ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD'nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemesidir. Anna ilk kutlamayı 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Temsilciler Meclisi tarafından ise 1914 yılının ikinci pazarı “Anneler Günü” olarak ilan edilmiştir. Anneler Günü’yle ilgili ikinci rivayet ise Yunan mitolojisine dayanıyor. Bu özel gün Yunan mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini Hz. İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

“ANNE SEVGİSİ” ŞİİRİ

[caption id="attachment_12696" align="alignright" width="400"] Anneler gününde genellikle babalar hediye alır, çocuklar anneye verir... [/caption] Sıcağın sinmiş bana, Seni severim ana. Sensin bana kan veren, Sensin bana can veren.   Küçükken yudum yudum, Sütlerinle uyudum. Kulağıma ninniler, Neler söyledin neler.   Beni büyüttün ana, Beni yürüttün ana. Göremeyince seni, Kucaklarım gölgeni.
GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K