K

Ali Dağı Füniküler Projesi'nde yeni gelişme

Ali Dağı Füniküler Projesi'nde yeni gelişme
Talas Belediyesi, ilçenin önemle gezi, yamaç paraşütü ve turizm merkezlerinden olan Ali Dağı'na füniküler sistemi getirmek için kolları sıvadı. Yapılacak füniküler ulaşımının fizibilite çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Ali Dağı'na yapılacak füniküler sitemin nasıl olacağıyla ilgili birçok ülkede iş yapmış dünyaca ünlü uluslararası bir firmanın yöneticileri ve teknik ekibiyle telekonferans toplantısı gerçekleştirildi.

Başkan Yardımcısı İsmail Güngör ve belediye teknik personelinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Ali Dağı’na yapılacak olan füniküler sistemle ilgili teknik konularda görüş alışverişinde bulunuldu.                      

Füniküler inşaatında kullanılacak temel sistemlerin ele alındığı toplantıda ayrıca çelik ray detayları ve bunlara bağlı olarak yapılacak altyapı çalışmaları gibi konular masaya yatırıldı.

Füniküler nedir, nasıl çalışır?

Füniküler, raylı bir taşıma aracıdır. Bir dağ veya tepe gibi eğimli arazide, halatlarla yukarıya çekilerek çalışır. İki ayrı aracın aynı anda kullanımı, vagonların her birini karşı ağırlık olarak etkilemesi prensibi ile çalışır.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K