K

Ali Babacan Kayseri'de; Abdullah Gül ile partisinin ilişkisini anlattı

Ali Babacan Kayseri'de; Abdullah Gül ile partisinin ilişkisini anlattı
Kayseri'de konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ekonomik krizin yönetim zaafından kaynaklandığını iddia etti. Şu an içinde bulunulan ekonomik daralmanın yerli ve milli olduğunu savunan Babacan, Avrupa ülkelerinde herhangi bir krizin yaşanmadığını söyledi. Babacan, Kayserili olan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile partisi arasındaki ilişkiye dair de açıklama yaptı.

Partisinin il teşkilatlarıyla bir araya gelmek ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Kayseri’ye gelen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, sabah kahvaltısında gazetecilerle buluştu. Ülke gündemini değerlendiren Babacan, yaşanan ekonomik krizin yönetim zaafından kaynaklandığını öne sürdü. 

Ülkede son 20 yılda 3 kriz görüldüğünü belirten Babacan, “2001-2002 krizi, 2007-2008 krizi ve 2018’den itibaren ülkemizde ekonomik kriz görülüyor. Tabloya baktığımızda gerçekten 20 banka batmıştır ve bu bankaların yüksek bir kamu borcu vardı. Ciddi bir faiz borcu vardı. Hazine yüzde 66 borçlanıyordu. Türkiye iflas etti edecek noktasındaydı. 2001 krizinden sonra Toparlanmak 2 yılı aldı. Enflasyon tekli rakamlara indi. Yüzde 5 ekonomik daralma yaşadık. Ekibimizle beraber ekonominin başına geçmemiz talep edildi. Bu krize geldiğimizde her ne kadar yoksulluk yaygınlık olsa da Türkiye’nin bugünkü ekonomik tablosu kısa zamanda toparlanacak kriz olarak tamamlıyoruz. Çünkü yerli ve milli bir kriz.

Gerçek enflasyona baktığımızda bizim kadar yüksek enflasyon yaşanan ülke yok. Bakmayın Cumhurbaşkanı’nın faizi indirdim dediğine indirdiği faiz bankaların faizi. Esnafın tüccarın vatandaşın faizi düşmedi tam tersine artış var. Dünyaya baktığımızda görülmemiş bollukta bir para var. Bu kadar büyük miktarda paranın bedava olduğu dönem yok. Dolayısıyla bu kadar bolluğun olduğu bir dünyada yaşanan krizi iyi bir yönetimle çözmek mümkün. 1 ayda dahi toparlarız. Günlük hayatta toparlanmaya başladığını görmek işte 6 ayımızı alır. Hazıra dağ dayanmaz. Dolayısıyla işi kökünden ele almadan havuzun dibinden çatlakları kapatmadan ne kadar kaynak gelirse gelsin boş” diye konuştu.

“ABDULLAH GÜL’ÜN PARTİMİZLE İLİŞKİSİ...”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kayserili olan önceki dönem cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün partileriyle ilişkisinin olmadığını söyledi. Abdullah Gül ile ilişkilerinin yakın olduğunu belirten Babacan, "Ara ara görüşürüz. Kendisinin birikimlerini ben önemsiyorum. Gül görevinden ayrılırken (Ben siyasetin içerisinde yer almayacağım) dedi. Dolayısıyla partimizle ilişkisi yoktur. Partimiz kurulurken sadece (Yeni bir partinin ülke için iyi olacağını) ifade etti bizlere. Onun dışında partimizle ilgisi yok” şeklinde konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K