K

Akaryakıt fiyatları seçim sonrası gaza bastı

Akaryakıt fiyatları seçim sonrası gaza bastı
HABER ANALİZ-ÖZEL | İğneden ipliğe her ürünün fiyatını etkileyen akaryakıt fiyatları, seçim sonrası adeta gaza bastı. Haziran başına kadar frenlenen fiyatlar, seçim sonrası fırladı.

Akaryakıt grubu ürünlerinden benzin, motorin ve LPG'ye (oto gaz) 2023 senesinin ilk 8 ayındaki fiyat dalgalanma tablosu çıkarıldı. 14 Mayıs ve 28 Mayıs 2023 tarihlerindeki Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Seçimlerinin de yapıldığı Mayıs sonuna kadar fiyatlardaki durağanlık dikkat çekti. Senenin ilk 5 aylık diliminde akaryakıt fiyatları neredeyse yerinde saydı.                                                                                                      

SEÇİME KADAR (İLK 5 AY) FİYATLAR ROLANTİDE

Ocak ayında ortalama 19 lira olan benzinin litresi seçim ayı Mayıs'ta 19,25 liraydı. Yani fiyat sadece 0,25 lira arttı. Ocak'ta ortalama 24 lira olan motorinin litresi seçim ayı Mayıs'ta ortalama 18 liraya kadar geriledi. Aynı şekilde Ocak'ta ortalama 10,60 liradan satılan LPG fiyatı da Mayıs'ta 9,70 liraya düştü.              

SEÇİM SONRASI AKARYAKIT FİYARLARI FIRLADI

Akaryakıt fiyatları seçim sonrası ise, ÖTV'nin arttırılması ve üst üste gelen zamlarla birlikte adeta roket taktı. Ağustos ayında ise benzinin litresi 38,50 liraya, motorinin litresi 38 liraya ve LPG'nin litresi 15,85 liraya fırladı. Seçimden sonraki 3 ayda benzin 19,25 lira (yüzde 100), motorin 14 lira ve LPG 6,15 lira arttı.                                                                                                                                                 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K