AK Parti, Mustafa İlmek'i aday gösterir mi?

AK Parti, Mustafa İlmek'i aday gösterir mi?
KAYSERİHABER38.COM Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri geride kaldı, sıradaki seçim ise yerel seçimler. Herkes, özellikle iktidar ortaklarının adaylarını merak ediyor. İYİ Parti’den seçilen ancak AK Parti’ye katılan İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek’in yeniden aday yapılıp yapılmayacağı diğer başkanlara göre biraz daha fazla merak ediliyor.

Belediye başkanlığında ilk dönemini geçiren Mustafa İlmek, ortaya koyduğu performansla isminden en çok söz ettiren ilçe oldu. Yatırım, sosyal belediyecilik, kültürel etkinlik, hizmet anlamında birçok ilçeyi geride bıraktı diyebiliriz.

Göreve gelir gelmez belediyenin bütçesini kamuoyuna afişle duyuran Mustafa İlmek, gelinen noktada ilk açıkladığı eksi bütçeyi artıya geçirmeyi başardı. İlmek’in en büyük şanssızlığı diğer başkanlar gibi 2 yıla yakın süresinin pandemi süreciyle geçmesi oldu. Hastalık ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle 2 yıl adeta durağan geçti. 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş depremleri de en az 6 ay İncesu Belediyesi’nin hizmet alanını daralttı. Buna rağmen Başkan İlmek, son 2 yılda 24 saati 48 saat gibi çalıştı.

İlmek, yapacağı işlerde ‘ben yaptım oldu’ mantığı dışında bir başkanlık modelini de getirdi. ‘Başkan Mahallenizde’, ‘ Hemhal odasında hasbihal’ ve ‘Başkan Meclisi’ ile halkla yapacaklarını istişare ederek sonuca ulaştı. İlçede kademe ek binası kurdurarak kendi sanayisini oluşturup araçların arızalarını kendi ustalarının marifeti ile gidermesi de belediye bütçesine artı değer kattı. Yıllık ortalama 1 milyon lirayı bulan işçilik harcamasının önüne geçildiği ifade ediliyor.  

Sosyal belediyecilik anlamında da önemli adımlar attı. Mesela, akaryakıtın pahalı olduğu dönemde taşımalı eğitimden faydalanan öğrenciler ve semt pazarına uzak mahallelerden gelen insanlar için ücretsiz servis uygulamasını başlattı. Öğrenci ve vatandaşlardan kanun gereği sembolik olarak 1 lira alınıyor, Onu da not edelim.

Mustafa İlmek, deprem bölgesinden de hiçbir zaman elini çekmedi. Milyonları festivallerde sanatçılara vermek yerine depremzede öğrencilere kırtasiye dağıtmayı tercih etti. Depremin hemen sonrası ve bugüne kadar belediye imkanlarını afetzedeler için kullandı. Sözde değil, özde gönül belediyeciliğini uygulayan ender başkanlardan birisi olmayı başardı.

İl merkezine yakın ilçelerin geri kalması ülkemizde adeta kader gibidir. Çünkü, metropole yakın olduğu için çalışanları bile o ilçede oturmaz. Sürekli nüfus kaybeder. İncesu, bu dönemde sanki yakınlığı avantaja çevirdi.

Gelelim sonuca;

İYİ Parti’den seçilen ve ilçeye daha iyi hizmet sunabilmek için iktidar partisi AK Parti’ye geçen Mustafa İlmek, 2024 yerel seçimde yeniden aday gösterilir mi? İlmek, yüzde 99 aday adayı olacak. Siyasette rahmetli Süleyman Demirel’in sözüyle “24 saat uzun bir süredir.” Girdiği her ortamda İlmek’in hizmetlerini eleştiren eski toprak AK Partili isimler ortalarda dolaşmaya devam ediyor. Karar vericiler, bundan ne kadar etkilenir göreceğiz. Bu merakımız da, ilçe adaylarının duyurulacağı güne kadar sürecek gibi. Çünkü, özellikle AK Parti, seçim süreçlerinde ‘ser verip sır vermeme’ konusunda bir hayli maharetli.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×