K

Afganistan'daki Türk askeriyle ilgili nihai karar...

Afganistan'daki Türk askeriyle ilgili nihai karar...
Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından Türk askerinin bu ülkede kalıp kalmayacağı tartışma konusu olmuştu. Cumhurbaşkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan'da bulunan Türk askeriyle ilgili nihai kararını verdi.

Afganistan’da görev yapan Türk askeriyle ilgili Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Türk askerlerinin tahliyesine başladığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı; "Türk Silahlı Kuvvetleri 2002 yılından bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında tarihi ve kültürel bağlarımız olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak için Afganistan'da görev yapmaktadır. ABD ve NATO'nun Afganistan'dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği “Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir” sözünden hareketle belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur."

“1129 SİVİL VATANDAŞIN TAHLİYESİ YAPILMIŞTIR”

"Bu kapsamda; Hamid Karzai Havaalanı'nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile birlikte müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askerî uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır. Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir." 

"24 YA DA 36 SAATTE TAHLİYE TAMAMLANIR"

Cumhurbaşkanlığı’ndan Türk askerlerinin tahliyesi için ilk uçağın kalktığı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, “24 ya da 36 saat içerisinde tahliye operasyonu tamamlanmış olur” ifadelerini kullandı.

MUHALEFET TÜRK ASKERİNİN DÖNMESİNİ İSTEMİŞTİ

Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele almasının ardından özellikle muhalefet partileri sık sık hükümete Türk askerlerinin Türkiye’ye dönmesi konusunda çağrıda bulunuyordu. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K