K

94 yaşındaki adam, ilginç özelliğini çocuklarına vasiyet bıraktı

94 yaşındaki adam, ilginç özelliğini çocuklarına vasiyet bıraktı
Kayseri'de 94 yaşındaki Sami Helvacıoğlu'nun hobisini duyanlar şaşkınlığını gizleyemiyor Tam 70 yıldır ilçede vefat edenlerin fotoğraflı listesini tutan Helvacıoğlu, bu alışkanlığını sürdürmeleri için çocuklarına ve torunlarına vasiyet etti. Helvacıoğlu, gün gün hava durumu bilgilerini de not tutmuş.

Pul koleksiyonu yapanı, eski eşyaları toplayanı gördük, duyduk. Ancak yaşadığı ilçede nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü gibi ölen kişilerin fotoğraflı listesini tutanı ise yeni duyuyoruz. Tomarza ilçesine bağlı Kurtuluş Mahallesi'nde yaşayan 94 yaşındaki Sami Helvacıoğlu, tam 70 yıldır bunu yapıyor. Helvacıoğlu geçmişten bu güne kadar gerek ilçe merkezinde gerekse ilçeye bağlı tüm köylerde ölen kişilerin resimli arşiv kayıtlarını tutuyor. Helvacıoğlu ayrıca gün gün hava olaylarını da not ediyor.

Askerden geldikten sonra böyle bir merakının olduğunu ve ölen kişileri kayıt altına almaya başladığını belirten Helvacıoğlu, "Ben gençlik yıllarında arıcılık ile uğraşmaktaydım. Bu nedenle bizler için hava olayları çok önemliydi. Askerden geldikten sonra günlük olarak hava olaylarını not almaya başladım. Yani eskiden teknoloji yoktu. Şimdi maşallah her şey var." dedi.

50 yıl önce bugün hava nasıldı?

50-60 yıl önce havanın nasıl olduğunu tuttuğu notlardan bildiğini anlatan Sami Helvacıoğlu, "Bugün günlerden 7 Şubat 2021. Peki 50 yıl geriye gidip 7 Şubat 1971 günü hava nasılmış size söyleyeyim. 50 yıl önce Tomarza'da hava kar yağışlı ve yerde yaklaşık 35 santim kar varmış. Kar yağışı gün boyu da devam etmiş" dedi.

Vefat edenlerin kaydını tutmayı vasiyet bıraktı

Hava durumu notlarınının yanına ilginç bir özelliğini daha ekleyen Sami Helvacıoğlu, "Hava olaylarını not alırken madem bununla uğraşıyorum bir de ilçe merkezi ve bağlı köylerimizde ahirete göç edenlerin vesikalık resmine ulaşarak arşivime kayıt etmeye başladım. Bu arşivimi de yaklaşık 70 yıldan bu yana tutuyorum. Çocuklarıma ve torunlarıma vasiyet ettim; ben de öldükten sonra bu arşivi onlar tutmaya devam edecekler" ifadesinde bulundu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K