70 yaşındaki kadın, aşı sayesinde koronavirüsü evinde atlattı

70 yaşındaki kadın, aşı sayesinde koronavirüsü evinde atlattı
Kayseri'de 70 yaşındaki kadın, 3 doz koronavirüs aşı yaptırdı ancak yine de Covid-19'a yakalandı. Kadının aşılar sayesinde koronavirüsü hastaneye gitmeden evinde atlattığı açıklandı.

Selime Keser; yurtdışına gidebilmek için 3 doz aşı oldu. Aşılarını tamamlayan Keser; 3 ay sonra koronavirüse yakalandı. Hastanede yatan annesinin yanında refakatçi olarak kalan Keser, kendi isteğiyle yaptırdığı PCR testinin 'pozitif' çıkmasıyla koronavirüse yakalandığını anladı. Hiç bir semptom yaşamadığını, hastaneye dahi gitmeden evinde rahatlıkla hastalığı atlattığını ifade eden 70 yaşındaki Selime Keser, yaşadıklarını anlattı. 

2 Sinovac, 1 Biontech aşısı yaptırdığını belirten Keser, "Bir sıkıntı görmedik. Üçüncü doz aşıdan 3 ay sonra hastalığa yakalandım. Annem koronavirüs olmuştu, onun yanında refakatçi kaldım. Herhalde orada kaptım. Kendi isteğimle hastaneden çıkınca test yaptırdım, 'pozitif' dediler. Hiçbir ağrım, sızım yoktu. Eve geldim, her işimi yaptım. 5. günü annem vefat etti. Aşıdan biz bir zarar görmedik. İyi olmasa bu kadar insanın aşı olacağını sanmıyorum. Biz bile 4. aşıyı olalım diye can atıyoruz. Yeğenim var aşıya çok karşı. 4 çocuğu ile birlikte hepsi koronavirüs oldu. Evde ağır bir şekilde geçiriyorlar hastalığı. Şimdi aşı olmaya karar verdi" dedi.

Aşı olmayan vatandaşlara da çağrıda bulunan Selime Keser; "Ben hastane yüzü görmedim, evde de çok rahat geçirdim. Kapı dışına çıkmadım, eve kimseyi almadım. Herkes muhakkak aşı olmalı. Aşının faydası çok büyük" ifadelerini kullandı.

Aşılı kişilerin hastalığı daha rahat atlattığını vurgulayan Kayseri Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Özyalçın da, Selime Keser vakasını örnek göstererek vatandaşlara aşılarını yaptırmaları tavsiyesinde bulundu. "Şunu biliyoruz ki yaşlı hastalarımız ve kronik rahatsızlığı olan kişiler aşılarını tam yaptırmış ise bu hastalığı evinde rahat bir şekilde geçirebilir." diyen Özyalçın; "Hastaneye yatma ihtiyacı olmayabilir. Hastaneye yatmış olsa bile yoğun bakıma geçmeden taburcu olup iyileşebilir. O yüzden aşı takviminde önerilen şekilde aşılarımızı mutlaka yaptıralım ki kendimizi korumaya alalım. Özellikle kronik hastalıklarımız var ise, belli yaş grubunun üzerinde isek, aşı takvimine mutlaka uyalım. Bakanlığımızın ve bilim kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda aşımızı yaptıralım, hem kendimizi koruyalım, hem de bu hastalığın bitirilmesi için katkıda bulunalım” dedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×