'6'lı Masa'nın paydaşları bizden daha etkili oldu'

'6'lı Masa'nın paydaşları bizden daha etkili oldu'
Ekonomideki kötü gidişe dikkat çeken İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclisi Eski Grup Başkanvekili Kazım Yücel, sert konuştu. Hala kutuplaştırmanın sürdüğüne işaret eden Yücel, “Bu ülkenin yüzde 48’ini PKK’yla veya FETÖ’yle yan yanaymış gibi ifade ederek ekonomideki kötü gidişi örtemezsiniz. İşinize bakacaksınız” dedi. Yücel ayrıca, Altılı Masa'ya dahil olan paydaşların, alınan kararlarda kendilerinden daha fazla etkili olduğunu da söyleyerek özeleştiri yaptı.

İYİ Parti'li Kazım Yücel Kayseradar ve Radyoradar ortak canlı yayınında Yol Açık programına katıldı. Kayseradar Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Bayram ve Gazeteci Halil İbrahim Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Yücel, pahalılığa dikkat çekerek iktidarın artık ekonomik sorunların üstesinden gelmek için çalışması gerektiğini söyledi.

Kutuplaştırmaya devam edildiğini belirten Yücel, “Akşam ve sabah programları izlediğimde hala görüyorum ki liderler Türkiye’yi ikiye bölmüşler ve bu ikiye bölmeyi de devam ettiriyorlar. Bu saatten sonra artık mesele ekmek, vatan mesele her ne ise kontrol sizin elinizde artık bölmeyin, kutuplaştırmayın. Bu ülkenin yüzde 48’i PKK’yla veya FETÖ’yle yan yanaymış gibi ifade ederek ekonomi de kötü gidişi örtemezsiniz. İşinize bakacaksınız. Bu kutuplaştırmayı bence kasti olarak hem Cumhurbaşkanı hem de bakanlar sert bir dille ifade ediyorlar. Bende buradan kendilerini esefle kınıyorum. Yeter, artık bu ülkede icraat yapacaksınız. İşinize bakacaksınız. Bu iktidarın dilinin bu saatten sonra terör örgütlerine net ve sert olması ama vatandaşlarına yumuşak ve şefkatli olmalı. Bu sürecin ben iyi idare edilmediğini, ekonominin daha da kötüye gidişinin hala kutuplaştırmayı ülkenin bekasıyla bağdaştırarak ülkemin zavallı insanlarını sanki ülkede bir beka sorunu varmış gibi gösteriyorlar” şeklinde konuştu.                                                                                                                                           

'ALTILI MASAYA KATILAN PAYDAŞLAR BİZDEN DAHA FAZLA ETKİLİ OLDU'

İYİ Partili Kazım Yücel, Altılı Masa ittifakı konusunda da, masaya sonradan dahil olan paydaşların, kendilerinden daha fazla etkili olduğunu söyledi. Yücel, "Liderler bazen kararlar alır aldığı kararda partisini ya ileri götürür ya yerinde saydırır ya da baraj altı bırakır. Bunun sorumluluğu tamamen liderlerin aldığı kararlarla kendilerini bağlar, lider bunun için liderdir. Ben Kılıçdaroğlu’yla olan ittifakı derken bu paydaşların çoğaldığı, çoğalan paydaşların masada bizden daha etkili olmaya başladığını gördük. Sanırım genel merkezde bunu gördü. Bu yüzden seçime birkaç ay kala Meral Akşener ‘Milliyetçi ekseninden ayrılan bir partiden yer almam’ dedi ve masadan kalktı. Belki de oturmamış olsaydı tekrara o masaya bugün bunların hiçbirini konuşmayacak belki de Türkiye’ de yüzde 20’yi geçmiş bir milliyetçi eksenindeki bir partinin temsilcisi olacaktık. Yine de genel başkanının kararıdır genel başkan ve genel idare kurulunun aldığı kararlar çerçevesinde ağır laflar sarf ederek kalktığımız masaya tekrar dönüşümüzü tekrar kamuoyu bize sahada milletvekilliği seçimlerinde sordu, sorguladı. Bunların cevabını vermeye çalışsak da tatmin olmadı. Çünkü bir tarafta CHP’nin Halep’le olan birlikteliği bir tarafta milliyetçi bir parti, bunun cevabı çok kolay olmadı sahada” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE EKONOMİSİNİN SON 2-3 YILDA TAVAN YAPTIĞINI AMA SON 21 YILDA SÜREKLİ HAZIR YİYEN BİR ÜLKE OLDUĞUNU SÖYLÜYORUM’

Yücel, “Bugün 2001 yılından sonraki süreci iyi izlemek lazım gelen bu iktidar sürekli hazır eldeki imkanları yok ederek ekonomiyi ayakta tuttu. Ne üretti bu ülke SİHA’yla, İHA’yla son dönemdeki TOGG haricinde ne üretti. Bu ürettiklerimizde hala kazanca dönüşmedi. TOGG’dan herhangi bir para kazanılmadı. Belki yeni yeni satışlar başladı. Bunlar bizim gururumuz. 21 yılın sonunda bir şey de yapacaksınız. Ben Türkiye ekonomisinin son 2-3 yılda tavan yaptığını ama son 21 yılda sürekli hazır yiyen bir ülke olduğunu görerek söylüyorum. Seçim öncesinde dolar 20 lira seçim bir hafta geçiyoruz 25 lira. Bu bilinçli üzerine baskıyla zorla tutuyorsunuz. Bu tutmanın bedelinin ne olduğunu biliyor musunuz? Bugün 500 milyar dolar bizim iç ve dış borcumuz yüzde 25’lik artışla neye çıktı. 400-500 milyara yer civarında bir rakama belki de 600 milyar civarında bir borç yükünün artmasına sebep oldu. Hükümet için çok kolay ‘ya olsun vatandaşın önüne koyarız Suriye sınırında olay. 21 yıldır iktidarız bitiremediğimiz PKK, o papaz buraya gelmezse bu papaz gitmez’ deriz. Vatandaşta bu söylemleri siyasi arenada aç kalırım ülkemi birine teslim etmem diyor. Ülkemizde herhangi bir yaptırım yok şu anda” diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×