682 yıllık medresenin çatısı çöktü

682 yıllık medresenin çatısı çöktü
Kayseri'de bulunan 682 yıllık Anadolu Selçuklu Dönemine ait Köşk Medresesi, son dönemde kaderine terk edildi. Çatısının bir bölümü çöken medrese restore edilmeyi bekliyor.

Kayseri'nin Melikgazi ilçesi Gültepe Mahallesi'nde Eretna Devleti'nin kurucusu Alaeddin Eretna tarafından 1339 yılında yaptırılan Köşk Medresesi, kentin en önemli yapıları arasında yer alıyor. Medrese içerisinde, Alaeddin Eretna, eşi Sulipaşa Hatun ve oğulları Gıyaseddin Mehmed ile Gıyaseddin Mehmed'in oğlu Aleaddin Ali'nin mezarları yer alıyor.

Tarihi medrese son dönemde kaderine terk edildi. Kapalı olan medresenin çatısının bir bölümü, doğa koşullarına bağlı olarak çöktü. Medresenin çevresini ise ilgisizlik nedeniyle otlar kapladı. Tarihi medrese restore edilerek, turizme kazandırılmayı bekliyor.

KÖŞK MEDRESESİ TARİHÇE

Köşk Medresesi, Kayseri'nin merkez ilçelerinden Melikgazi'ye bağlı Gültepe Mahallesi'nde bulunmaktadır. 14. yüzyılın ikinci çeyreğinde (1339) Eratna Devleti'nin (Beyliği) kurucusu Alaaddin Eratna tarafından yaptırılmıştır. Medrese binası, sağlam kesme taş kullanılarak inşa edilmiştir. Yapının giriş kapısında renkli taş geçmeler bulunmaktadır. Başlangıçta ünlü mutasavvuf Evhadüdin Kirmane'nin sufi geleneğini takip eden tekke, daha sonra medrese olarak hizmet vermiştir. Medrese içinde Alaattin Eretna'nın hanımı Suli Paşa (Doğa) Hatun'un ve diğer Eretna Sultanları olan Mehmet ve Alaaddin Ali'nin mezarlarının olduğu türbe (kümbet) de bulunmaktadır. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×