K

30 Ağustos, kaç yıldır bayram olarak kutlanıyor?

30 Ağustos, kaç yıldır bayram olarak kutlanıyor?
Bugün, 30 Ağustos Zafer Bayramı... Türkiye tarihinin akışını değiştiren bu tarihte ne oldu? Bugünü özel kılan nedir? 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı niçin kutluyoruz? Nasıl bayram ilan edildi ve ilk olarak ne zaman kutlandı? Bu soruların cevabı ve dahası haberimizde...

30 Ağustos Zafer Bayramı, Mustafa Kemal'in başkomutanlığında 1922'de Dumlupınar'da zaferle sonuçlanan Büyük Taarruzu anmak için ülkemiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bir bayramdır.

Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu'dan atmak için düşünülüp planlanan gizli bir harekâttır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu taarruz öncesi Mustafa Kemal’e dördünce defa başkomutanlık yetkisi vermiştir. Başkumandan, taarruz kararını Haziran ayında almış ve Ağustos'un 26'sını 27'sine bağlayan gece Afyon'dan harekâtı başlamıştır. Aslıhan civarında kuşatılan düşman birlikleri Dumlupınar Meydan Muharebesi'yle imha edilmiştir.

ÜLKE TOPRAKLARININ GERİ ALINDIĞI GÜN

Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

KAÇ YILDIR BAYRAM OLARAK KUTLANIYOR?

Ülke topraklarının geri alındığı günü temsilen ilk bayram kutlaması, 30 Ağustos 1924 senesinde Dumlupınar’da Büyük Zafer’in Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın da katıldığı bir törenle hem zafer kutlanmış hem de şehitler anılmıştır. İlk kutlama ‘Başkumandan Zaferi’ adıyla yapıldı. 2 sene sonra bayramın ismi değiştirildi. 1926'dan beri 'Zafer Bayramı' olarak kutlanmaktadır. Bayramın tam adı "30 Ağustos Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı"dır.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K