K

3 asırlık ağaçların ilginç hikayesi! Bu ağaçları yakan yandı

3 asırlık ağaçların ilginç hikayesi! Bu ağaçları yakan yandı
Kayseri’de 3 asır önce dikildiği düşünülen ve ‘7 kardeş’ olarak bilinen ağaçlardan 6'sı zaman içinde yıkıldı. Halk arasında yayılan ‘Bu ağacı yakarsan korkuturlar’ söylentisi nedeniyle devrilerek çürümeye yüz tutan ağaçlara hiç kimse dokunamıyor.

Kayseri'nin merkez Kocasinan ilçesine bağlı Mollahacı Mahallesi’nde bulunan, 1700’lü yıllarda dikildiği rivayet edilen ağaçların hikayesi oldukça ilginç. Aynı alanda 7 tane olmasından dolayı halk arasında ‘7 kardeş’ olarak anılan ağaçlardan 6’sı zamana yenik düştü. Sadece 1 tanesi yeşilliğini korurken, devrilen ağaçlar çürümeye yüz tuttu. Mahalle sakinleri ise halk arasında yayılan ‘bu ağaçları yakan olursa korkutulur’ söyleminden dolayı ağaçlara dokunamıyor. 

'7 KARDEŞİN' 1'İNİN YAŞAMASI İÇİN UĞRAŞILIYOR

Mahalle muhtarı Mustafa Gerçek, “Bu ağaç kesin tarihi bilinmemekle birlikte 1700’lü yıllara dayanıyor. Bu ağaç, ecdadımızdan kalan, 7 kardeş olarak bilinen ve halkımız tarafından da değer verilen ağaçlarımızdır. 2020 yılının başlarında 7 kardeş olarak bildiğimiz ağaçlarımızdan 6 tanesi devrildi. Ancak bir tanesi yaşamaktadır. İnşallah kalan 1 tane ağaç köyümüzün tarihi olarak yaşaması için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

'BU AĞAÇLARI YAKAN KORKUTULUR' EFSANESİ

Çocukluğundan beri 'bu ağaçlardan bir parça alıp yakarsan korkuturlar’ gibi söylemler duyduğunu anlatan Gerçek, "Büyüklerimiz hep bunu söylerlerdi. Günümüz şartlarında da bu gündemde. Şu anda ağaçlar devrilmesine rağmen halkımız tarafından ağaçlar götürülüp yakılmaz. Bu ağaçların böyle bir hikayesi var ama neden böyledir bu bilinmez” dedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×