K

2 bin 800 yıllık Hisarcık Anıtı, İstanbul'dan Kayseri'ye getirildi

2 bin 800 yıllık Hisarcık Anıtı, İstanbul'dan Kayseri'ye getirildi
Erciyes Dağı’nın isminin "Harhara" olarak kayda geçirildiği Hisarcık Anıtı, bulunduğu tarihte Kayseri'de müze olmadığı için İstanbul'a götürülmüştü. 5 ay önce Kayseri'ye getirtilen Hisarcık Anıtı, Arkeoloji Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

1900’lü yıllarda Kayseri’de müze olmadığı için İstanbul’a götürülen Hisarcık Anıtı 119 yıl sonra Kayseri’ye geri getirildi. Kayseri Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen eser, vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılanıyor.

Tarihi anıtta Kayseri’nin simgesi olan Erciyes Dağı’nın ismi geçiyor. Geçmiş dönemde Erciyes Dağı yolu üzerinde Hisarcık beldesinin Gürle Mevkiinde ‘Toptepesi’ denilen bölgede bulundu. Doğal düz bir kaya üzerine yazılmış olan Hisarcık yazıtı, ilk olarak 1901'de tarihçi Waldemar Belck tarafından rapor edildi.       

Anıtta Erciyes Dağı’nın adı ‘Harhara’ olarak ifade ediliyor. Harhara Hitit dilinde ak dağ anlamına geliyor. Tarihi anıt, tarihçi yazar Halit Erkiletlioğlu’nun titiz araştırmaları, takibat ve uğraşları neticesinde bütün bürokratik işlemlerin ardından Kayseri’ye getirildi. Mayıs ayında getirilen tarihi anıt 5 aydır Kayseri Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye devam ediyor.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K