K

19 Eylül Gaziler Günü’nde gaziler, taleplerinin karşılanmasını istedi

19 Eylül Gaziler Günü’nde gaziler, taleplerinin karşılanmasını istedi
Kayseri’de 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle açıklama yapan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Ali Yavuz, gazilerin taleplerinin Meclis’ten çıkmasını beklediklerini söyledi.

Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında anma ve çelenk bırakma töreni gerçekleşti. Törene, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Haldun Taşan, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 12'inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Vedat Öncel, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Hacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Kayseri İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Ali Yavuz, şehit yakınları, gaziler ve birçok vatandaş katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk bırakan protokol heyeti ve beraberindekiler İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kartal Şehitliği’ne giderek dua okudu. Şehit mezarlarını dolaşan protokol, daha sonra Asri Mezarlık’taki polis şehitliğini de ziyaret etti.                                                                    

Şehit yakınlarına başsağlığı, gazilere ise sağlıklı uzun ömürler dileyen Vali Gökmen Çiçek, “19 Eylül günü yine şehitlerimizin kabrinde, gazilerimizle beraber şehitlerimize minnet duygularımızı ifade etmek için şehitliklerdeyiz. Şu an bile Güneydoğu’da, Suriye’de, Libya’da askerlerimiz mücadele ediyorlar. Göğüs göğse çarpışma içerisindeler. Biz yurdun her bir parçasını koruyabilmek için mücadele eden, ölüme seve seve giden şehitlerimize ne kadar dua etsek az. Ayrıca her bir gaziyi gördüğümüzde bayrak görüyoruz, vatan, dik duruşun nasıl olacağını görüyoruz. Ben o manada tüm gazilerimize, buradaki bize moral veren şehit ailelerine Allah binlerce kez razı olsun diyorum. Kayseri şehitler ve gaziler diyarı, yurdun her bir yerinden gazi ve şehit olan vatan evlatları var. Kayseri bu manada gaziler gününde bir başka oluyor, şehitlerimizi anarken bir başka oluyor” dedi.

“GAZİLELERİMİZİN TALEPLERİ VAR”

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Ali Yavuz da, gazilerin yerine getirilmesini istedikleri talepleri olduğunu söyledi. Bugünün aynı zamanda Gazi Mutafa Kemal Atatürk’e gazilik ve mareşal unvanının verildiği gün olduğunu anımsatan Yavuz, “Aynı zamanda yeni çıkan kanuna göre 19 Eylül ‘Gaziler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Gazilerimiz vatanımız, bayrağımız için, bizlerin burada huzurlu ve rahat yaşayabilmemiz için terörle mücadelede, Kıbrıs’ta, Kore’de olsun uzuvlarını verdiler. Her şeyi bu gazilerimize borçluyuz” diye konuştu.

Kendisi de gazi olan Ali Yavuz, gazilere sahip çıkmak adına her şeyi yapmak istediklerini vurguladı. Yavuz, “Devletimiz gazilerimize sahip çıkıyor ama, onların talep ve istekleri var. Bu talep ve isteklerin bir an önce yerine getirilmesini istiyoruz. Bu talepleri biz bakanlıklara ilettik, Kayseri’deki milletvekillerimiz olsun valimiz olsun bizimle ilgileniyor ama meclisten de bu taleplerin çıkmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K