1 milyon 625 bin TL'lik proje için destek bekliyorlar

1 milyon 625 bin TL'lik proje için destek bekliyorlar
Develi Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cezmi Hodul, Hizmet Pınarı Projesi'nin yüzde 80'lik bölümünün tamamlandığını açıkladı. Eksikliklerin yapılması için Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'tan destek beklediklerini söyleyen Hodul, "Hizmet Pınarı Projesi ile alınan ürünlerde vitamin ve protein kayıplarını önlemek, üretilen sütün kâr marjını yükseltmek, bölgede çalışan istihdama katkı sağlamak, kesif yem tüketimini azaltmak, dane, mısır, arpa, buğday, yulaf ekimini yaygınlaştırmak için çalışmalara başladı" dedi.

YÜZDE 80'LİK BÖLÜMÜ YAPILMIŞ DURUMDA

Develi Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cezmi Hodul, projenin yüzde 80'lik bölümünün tamamlandığını söyledi. Hodul, "Hizmet Pınarı Projemiz, tarım ve hayvancılık alanındaki sıkıntıları büyük oranda çözecek. Şu ana kadar 100 metre idari binamızı yaparak slaj paketleme makinesini almış bulunmaktayız. Trafosunu ise hazır duruma getirdik. Alt zemin düzenlemesini yaptık şu anda projesinin yüzde 80'i tamamlanmış durumda" dedi. Projenin toplam maliyetinin yaklaşık 1 Milyon 625 bin TL olduğunu belirten Hodul, "Biri yükleme biri de destekleme kepçesi olmak üzere iki kepçe ihtiyacımız var. Köylerimize yaptığımız ürünleri hemen teslim etmek için 2 kamyon, onun haricinde 3 bin metre civarında parke taşına ihtiyacımız var." diye konuştu.

ÜRETİCİ SÜTTEN UMDUĞUNU BULAMIYOR

Develi'de günlük ortalama 260 ton civarında sanayiye giden süt üretimi olduğunu belirten Hodul, maliyetlerin  yüksek olmasından dolayı süt üreticisinin fazla bir kâr elde edemediğini söyledi. Hodul, "Maliyetleri düşürmek için üreticimize seminerler düzenleyerek kaba yem üretimi, fi, küsbe, mısı buna benzeri kaba yem bitkilerini ekerek bunları vitamin değerlerini kaybettirmeden slaj paketlemesi yapıp uzun süre değerini koruyarak sağlıklı bir şekilde hayvanlarına yedirmeyi hedefliyoruz." dedi.

"DAHA FAZLA DESTEK BEKLİYORUZ"

Başkan Cezmi Hodul, "Üreticilerimizin aidatlarıyla ve tarım Bakanlığımızın bize verdiği yüzde 50'lik destek ile bu şekle getirdik fakat proje geniş kapsamlı ve büyük bir proje olduğu için baktık ki biz yeterli hale gelemeyeceğiz. Bu nedenle başta Kayseri Büyükşehir Belediyemizden taleplerimiz oldu. Kısmi olarak yardım da aldık. Yine Develi Belediyemiz Öksüt Madencilik sağ olsunlar Belediye Başkanımız araç gereçleriyle yardımda bulundular ama bu bize şuanda kafi gelmedi. Projemizin büyüklüğüne göre, özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımızın inşallah daha büyük desteklerini bekliyorum" şeklinde konuştu. Başkan Hodul, Hizmet Pınarı Projesi'nin süt ve kırmızı et sektörü başta olmak üzere bölge ekonomisine yılda 6 milyon TL civarında katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.
GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×