Kayseri Haber 38

Selçuklu Uygarlığı Müzesi… (Çifte Medrese – Gevher Nesibe Darüşşifası)

Selçuklu Uygarlığı Müzesi… (Çifte Medrese – Gevher Nesibe Darüşşifası)

Kayseri Mimar Sinan Partı içinde bulunan ve “Çifte Medrese” olarak da bilinen Gevher Nesibe Darüşşifası ve Gıyasiye Medresesi, şimdilerde Selçuklu Uygarlığı Müzesi olarak hizmet veriyor. 

9 asırdır ayakta duran medrese, Selçuklu hükümdarlarından II. Kılıçarslan’ın kızı, Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine, kardeşi I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1205-1206 yıllarında yaptırılmıştır. Sade mimarisiyle dikkat çeken külliye, Anadolu mimarlık tarihinin günümüze kalan en önemli yapılarındandır.

Osmanlı Dönemi’nde kısmen onarılmış olmasına rağmen, harap haldeyken 1960’lardan itibaren  kapsamlı restorasyon çalışmaları yapılmıştır. 1980’li yıllardan itibaren Erciyes Üniversitesi tarafından Tıp Tarihi Müzesi olarak kullanılmıştır. 2012 yılında ise Çifte Medrese’nin kullanımı Kayseri Büyükşehir Belediyesine geçti ve yapı Anadolu Selçuklu Uygarlığı Müzesi olarak yeniden düzenlendi.

SELÇUKLU UYGARLIĞI MÜZESİ’NDE NELER VAR?

2 yıl süren çalışmalar sonunda yapı, 21 Şubat 2014 tarihinde Anadolu Selçuklu Uygarlığı Müzesi olarak hizmete açıldı. Kent tarihinden yola çıkarak Anadolu ortaçağına ve Selçuklu Uygarlığına odaklanan müze, tematik bir yaklaşımla planlandı. Bir kısmında Selçuklu Medeniyeti ile ilgili uygarlığı ön plana çıkartılırken, diğer kısmı ise şifahiye özelliğini ön plana taşımaktadır.  Selçuklu Uygarlığı ile ilgili olan kısımda; ‘Selçuklu Kenti’, ‘mimarisi’, ‘sanatı’, ‘bilimi’, ‘giysisi’ gibi unsurlar ile ‘Kayseri’de Selçuklular’, ‘Anadolu’da Selçuklular’ gibi kısımlar yer almaktadır. Şifahiye ile ilgili kısımda ise; ‘hastalıklar’, ‘tedavi yöntemleri ve aletleri’, ‘bilginler’, ‘ecza’, ‘su ve sağlık’, ‘müzik ile tedavi’, ‘renk ile tedavi’ gibi kısımlar bulunmaktadır.

Selçuklu Uygarlığı Müzesi - Çifte Medrese - Gevher Nesibe Şifahanesi

Selçuklu Uygarlığı Müzesi – Çifte Medrese – Gevher Nesibe Şifahanesi…

Müze içerisinde sergilenen Selçuklu ve yakın döneme ait eserlerin yanı sıra, etkileşimli ve teknolojik görsellik içeren alanlar da bulunmaktadır. Böylece ziyaretçiler; dinleyerek, deneyerek, uygulayarak ve teknolojik aletleri kullanarak Selçuklu Medeniyeti hakkında bilgiler almaktadır. Ayrıca çocukların müzeyi ve Selçuklu’yu sevmesi için çocuk odası, çizgi filmler ve çeşitli oyunlar bulunmaktadır. Yine müze içerisinde çeşitli konser ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı mekânlar oluşturulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

istanbul masaj izmir masaj bursa masaj antalya masaj ankara masaj adana masaj konya masaj gaziantep masaj şanliurfa masaj kocaeli masaj sakarya masaj