Kayseri Haber 38

KAYSERİ’DE DE ŞARBON KARANTİNASI…

KAYSERİ’DE DE ŞARBON KARANTİNASI…

 

Hayvanlarda görülen şarbon hastalığı Kayseri’ye de sıçradı. Hastalık nedeniyle 2 mahallede karantina uygulandığı ve hayvanların aşılandığı öğrenildi.

Kurban bayramı sonra önce Sivas ardından İstanbul’da gündeme gelen şarbon hastalığı gündemdeki yerini koruyor. Kayseri’de yayın yapan Olay Gazetesi’nin haberine göre, hastalık nedeniyle Pınarbaşı ilçene bağlı Üçpınar Mahallesive Bünyan’a bağlı Büyüktuzhisar Mahallesinde şüpheli hayvan ölümleri nedeniyle karantina uygulaması başlatıldı. Mahallelerdeki bütün hayvanlar ilgili kurum veterinerleri tarafından aşılandı. Ölen hayvanlardan numune alınarak incelemeye alındı. Yapılan çalışmalarla muhtemel hastalığın yayılmasının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Açıklama yapan Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, şarbon hastalığı ihbarlarının geldiğini ve iki bölgede karantina uygulamasının başlatıldığını söyledi. Ergül, “Kayseri’de şarbon hastalığı birkaç yerde var. Tarım İl Müdürlüğümüzde görevli veteriner hekimler hemen o bölgeleri karantina altına aldılar. Çalışmalarda devam ediyor. Aşılama başladı. İnşallah olumsuz bir durum ortaya çıkmaz. Numuneler incelenmek üzere gönderildi” dedi.

“İTHAL HAYVANLAR KONTROL EDİLMEDEN GELİYOR”

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, yurt dışından ithal edilen hayvanların 6 aydır veteriner kontrolünden geçirilmeden yurda sokulduğunu da iddia etti. Ergül, “Son 6 aydır kamudaki veteriner hekim arkadaşlarımızın görevlendirilmesi iptal edildi. Hal böyle olunca yurt dışında getirilen ithal hayvanlar veteriner kontrolü olmadan ülkeye sokuluyor. Ancak şarbon hastalığının ithal hayvanlardan bulaştığı teşhisini koymak bu aşamada çok zor.” diye konuştu.

ŞARBON HASTALIĞI NEDİR?

Hayvanlarda görülen şarbon hastalığı, bir bakteriden kaynaklanıyor. Yüzde 95 ölmüş hayvanlardan, iyi pişirilmemiş etten ve hayvanlara temas yoluyla insanlara bulaşabiliyor. Zamanında tedavi edilmezse bağırsak ve akciğerlere yerleşerek ölümcül olabiliyor. Hastalık, deri üzerinde siyah ve çıbanın büyüğü şeklinde sulu yaralarla kendini gösteriyor. Şarbon aynı zamanda ihbarı zorunlu bir hastalıktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

istanbul masaj izmir masaj bursa masaj antalya masaj ankara masaj adana masaj konya masaj gaziantep masaj şanliurfa masaj kocaeli masaj sakarya masaj