Kayseri Haber 38

Sahabiye Medresesi ve Çeşmesi (Kayseri Gezi Rehberi)

Sahabiye Medresesi ve Çeşmesi (Kayseri Gezi Rehberi)

Kayseri’nin meydanında bulunan Sahabiye Medresesi, 1267 yılından beri dim dik ayakta durmaya devam ediyor. Eserin en önemli özelliği, taç kapısındaki işleme sanatı ve Kayseri’nin en eski çeşmesini dış duvarında barındırıyor olmasıdır. 

Selçuklu dönemi eserlerinden Sahabiye Medresesi, Vezir Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından 1267 yılında çeşme ve mescit ile birlikte yaptırılmıştır. Yapı grubuna ait mescit yıkılmış durumdadır.

Sahabiye Medresesi, Anadolu Selçuklu mimari geleneğine göre tamamen kesme taştan inşa edilmiştir. Dikdörtgen planlı, açık avlulu ve tek katlı olarak yapılan medresenin ön yüzü orta boy bir kervansaray görünümündedir. Çörtenlerinde ve kapı sütun çevresinde boğa ve aslan figürleri yer alan yapı, zamanla etrafındaki yolların 1 metreye yakın yükselmesi nedeniyle aşağıda kalmıştır.

Sahabiye Medresesi taç kapı

Sahabiye Medresesi taç kapı…

Bulunduğu mahalleye de ismini veren Sahabiye Medresesi’nin dışarıya taşan taç kapısı, geometrik şekilli işçiliği, dış kenarlarındaki zikzaklı süslemeleri ile dikkat çekmektedir.
Sahabiye Medresesi, günümüzde Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin halka açık tesisi olarak hizmet vermektedir. İçinde kırtasiye dükkanları ve belediyenin işlettiği kafe bulunmaktadır.

KAYSERİ’NİN EN ESKİ ÇEŞMESİ

Kayseri’nin en eski çeşmesi, yapıya bitişik halde bulunmaktadır. Eserin adıyla anılan Sahabiye Çeşmesi, yol planlaması nedeniyle, mevcut yerinden sökülerek yapının giriş cephesinin doğu bölümüne taşınmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

istanbul masaj izmir masaj bursa masaj antalya masaj ankara masaj adana masaj konya masaj gaziantep masaj şanliurfa masaj kocaeli masaj sakarya masaj