Kayseri Haber 38

ODTÜ Konağı, Kayseri Basın Müzesi olacak

ODTÜ Konağı, Kayseri Basın Müzesi olacak

Kayseri’ye basın müzesi kuruluyor… Restore edilen tarihi ODTÜ Konağı, müze yapılması için Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’ne tahsis edildi.

Melikgazi Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı yapıldı. 31 madde görüşülerek karara bağlandı. Bu kararlardan birisi de Gülük Mahallesi’nde yer alan tarihi ODTÜ Konağı’nın Basın Müzesi yapılması kararı oldu. Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç başkanlığında yapılan meclis toplantısında kararlar oybirliğiyle alındı.

Belediye meclislerinin yatırım ve hizmetlerin karar mercii olduğunu vurgulayan Büyükkılıç, bu meclisin tarihi mekanların onarımı, eğitime destek, spor kulüplerine maddi yardım ve sağlık yatırımlarında imzası olduğunu söyledi. Büyükkılıç, “Bu meclis toplantısında ODTÜ konağı olarak bilinen tarihi yapının basın müzesi olması için Kayseri Gazeteciler Cemiyetine tahsis edilmesi kararlaştırılmıştır. Hayırlı olsun.” dedi. Tarihi ODTÜ Konağı, kısa süre içinde Gazeteciler Cemiyeti’ne tahsis edilecek. KGC de konağı, kent basınının geçmişten günümüze gelişimini gösteren görsel ve işitsel materyallerle donatacak.

TARİHİ ODTÜ KONAĞI

Kayseri merkez Melikgazi ilçesi Gülük Mahallesinde yer alan ve tescil kayıtlarında “Hacı Mehmet Türkaslan Evi” olarak geçen ODTÜ Konağı, sivil mimarinin nadir eserlerindendir. Taş kemerli yapısı ve o döneme ait ahşap ve alçı süsleme sanatının en güzel örnekleri bu konakta sergilenmektedir. Eserin inşasında kullanılan yapı malzemesi, işçilik ve sanat itibariyle 19. yy Anadolu aile yapısının yaşantısını gözler önüne sermektedir.

ODTÜ Konağı’nın Kayseri Basın Müzesi yapılması kararı Melikgazi Belediyesi Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

Melikgazi Belediyesi ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi arasında 2015 yılında protokolle yapının kullanımı Melikgazi Belediyesi’ne tahsis edildi. Konak Kayseri Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından taşınmaz kültür varlığı olarak tescillidir. 2015 yılında başlatılan temizlik ve kazı çalışmalarının ardından projelendirme çalışması yapıldı. 2017 yılında onaylanan projelerin ihalesi yapılarak yapının restorasyonuna başlandı. ODTÜ Konağı, aslına uygun olarak onarıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
istanbul masaj izmir masaj bursa masaj antalya masaj ankara masaj adana masaj konya masaj gaziantep masaj şanliurfa masaj kocaeli masaj sakarya masaj