Kayseri Haber 38

NEŞET ERTAŞ ANISINA – Ah Yalan Dünya

NEŞET ERTAŞ ANISINA – Ah Yalan Dünya

Bozkırın Tezenesi, Türk Halk Müziği bestecisi, söz yazarı ve halk ozanı Neşet Ertaş, ölümünün 6’ncı yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

1938 yılında Kırşehir Çiçekdağı’nda dünyaya gelen Neşet Ertaş, ilkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. Hocası, kendisi gibi halk ozanı olan babası Muharrem Ertaş’tır. Düğünlerde çalıp söylerken ilk plağını 1957’de babasına ait “Neden Garip Garip Ötersin Bülbül” ismiyle çıkardı. Ertaş, hayatı boyunca 400 plak, onlarca kaset ve bir o kadar “long play” çıkardı. Ertaş, Süleyman Demirel’in cumhurbaşkanlığı döneminde kendisine teklif edilen “Devlet Sanatçısı” unvanını ise “Herkes bu devletin sanatçısı” diyerek kabul etmedi.

Çalkantılı bir hayat süren Neşet Ertaş, 25 Eylül 2012’de prostat kanserinden 74 yaşında İzmir’de hayatını kaybetti. Memleketi Kırşehir’de toprağa verildi. Arkasında ‘Cahildim Dünyanın Rengine Kandım’, ‘Neredesin Sen’, ‘Ah Yalan Dünyada’, ‘Gönül Dağı’, ‘Yazımı Kışa Çevirdin’ ve daha birçok eser bıraktı.

Ünlü halk müziği sanatçısı Neşet Ertaş’ın ölümünün 6’ncı yılı nedeniyle, memleketi Kırşehir ve ülke genelinde  çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

NEŞET ERTAŞ’TAN – AH YALAN DÜNYA (Hayatından Kesitler Eşliğinde)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

istanbul masaj izmir masaj bursa masaj antalya masaj ankara masaj adana masaj konya masaj gaziantep masaj şanliurfa masaj kocaeli masaj sakarya masaj