KAYSERİ’NİN MİLLETVEKİLİ SAYISI DEĞİŞTİ

22 Nisan 2018 Pazar, 10:21
Meclis-TBMM

Kayseri’nin milletvekili sayısı arttı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) illerin milletvekili sayılarını anayasa değişikliğiyle 600 olan milletvekili sayısına göre illere dağılım yaptı.

YSK, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak erken milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi illerin kaç milletvekili çıkaracağını açıkladı. Referandumla kabul edilen anayasa değişikliğiyle 600 olan milletvekili sayısı ve son sayımdaki nüfusuna göre illerin milletvekili sayıları yeniden belirlendi. Buna göre Kayseri’yle birlikte 32 ilin milletvekili sayısı arttı. 9 olan Kayseri milletvekili sayısı 10’a yükseldi. Milletvekili sayısında en çok artış ise, İstanbul ve Ankara’da oldu. Ankara’nın seçim bölgesi sayısı 3’e, Bursa’nınki 2’ye çıktı.

KAYSERİ’NİN PARTİLERE GÖRE MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI

Kayseri parlamentoda halen 9 milletvekiliyle temsil ediliyor. Vekillerin partilere göre dağılımı ise CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık’ın İYİ Parti’ye geçmesiyle birlikte değişte. AK Parti 7 milletvekiline sahip. MHP’den seçilen ancak ihraç edildikten sonra yeni kurulan İYİ Parti milletvekili olan Yusuf Halaçoğlu ve eski CHP’li Çetin Arık ile birlikte İYİ Parti’nin Kayseri vekil sayısı ise 2 oldu. Diğer partilerin Kayseri’den milletvekili bulunmuyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, illerin son sayımdaki nüfusuna göre milletvekili sayıları şu şekildi;

Bu Yazıyı PAYLAŞ, Arkadaşlarının Da Haberi Olsun...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz