BAŞKAN, HER KIŞ İSTİYOR AMA VERİLMİYOR

27 Ocak 2018 Cumartesi, 15:47

Kayseri’nin Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, önceki senelerde olduğu gibi kış koşullarının ağır geçtiği iç bölgelerde belediyelere ilave kış ödeneği verilmesi talebinde bulundu. Karla mücadelenin çok pahalı bir hizmet olduğunu belirten Büyükkılıç, “Turizm bölgelerinde yerel yönetimlere verilen turizm yatırım ödeneğinin bir benzeri kış aylarında da bizim gibi yerel yönetimlere verilmeli” dedi.

Kayseri’de yoğun kar yağışı her tarafı beyaza bürüdü. Ulaşım başta hayat şarları bundan olumsuz etkilendi. Belediyelerin de karla mücadele çalışmaları kapsamında bütçelerinden harcadıkları paralar arttı. Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, kış aylarında yapılan kar ile mücadele çalışmalarının çok maliyetli olduğunu söyledi. Dondurucu soğukta yakıt giderinin normalin çok üstüne çıktığını vurgulayan Büyükkılıç, “Çünkü tamamen ağır iş makineleri çalışmaktadır. Karların yollarda greyderlerle toplanması, kepçe ile kamyonlara yüklenmesi ve kamyonların şehir dışına taşımasındaki maliyet yaz aylarındaki çalışmaların çok üstünde olmaktadır. Ancak belediye bütçesi de bu tür hizmetler sanki yatırım ve alt yapı yatırımı için alınan araç gereçlere gider olarak gösterilmektedir. Kış aylarında 3 günlük kar ile mücadele çalışmamız, yaz aylarındaki 15 günlük ulaşım hizmetlerinin çalışmasına bedel olmuştur. Yani kışın 3 gün çalışan iş makineleri yazın 15 gün çalışarak yol açmakta, asfalt sermekte ve temel açmaktadır” dedi.

“KIŞ ÖDENEĞİ VERİLMELİ”

Melikgazi halkına alt yapı, park ve yol çalışması için ayrılan ödeneğin kışın kar ile mücadele için kullanıldığını ifade eden Başkan Büyükkılıç, kar temizleme ve buzlanmaya karşın yapılan harcamaların genel bütçeden desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Bununla ilgili turizm, ziraat, sanayi yatırım ödenekleri olduğunu anımsatan Büyükkılıç, “Dolayısı ile turizm bölgelerinde yerel yönetimlere sağlanan turizm yatırım ödeneği yerine, kış aylarında da bizim gibi yerel yönetimlere ‘kış ödeneği’ verilmelidir” dedi.

Başkan Memhuh Büyükkılıç, aynı talebini geçtiğimiz kış dönemlerinde de dile getirmiş ancak hükümüt tarafından karşılık bulmamıştı. Son talebin karşılık bulup bulmayacağı merak ediliyor.

Başkan Memduh Büyükkılıç, iş makinalarının karla mücadelede iş makinalarının 3 günlük maliyetiyle yazın 15 gün çalışıldığını söyledi.

Bu Yazıyı PAYLAŞ, Arkadaşlarının Da Haberi Olsun...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz